Czy wiedzieliście, że statystyczny Polak spożywa ponad 90 litrów kawy rocznie (!)? Każdego dnia sięgamy po poranną kawę, aby obudzić się do działania i stawić czoło nowym wyzwaniom. W trakcie pracy sięgamy po filiżankę kawy, aby kontynuować działania w nieustającym skupieniu. Ale czy kawa jest jedyną opcją na pobudzenie organizmu?
Za właściwości stymulujące, pobudzające, odpowiada kofeina – organiczny związek chemiczny, należący do alkaloidów. Uważa się, że kofeina stymuluje działanie ośrodkowego układu nerwowego, w rezultacie czego czujemy pobudzenie, więcej energii i chęci do działania. Ale czy kofeina obecna jest tylko w kawie? Czy można ją odnaleźć w innych napojach? Zapewne wiele osób spotkało się z określeniem teiny, która jest odpowiednikiem kofeiny w herbacie. Na marginesie, obecnie terminy te są uznawane za równoznaczne, zatem herbata jest również źródłem kofeiny. A skoro herbata zawiera kofeinę, to kombucha również, prawda?
W związku z tym, że do fermentacji kombuchy wykorzystuje się napary otrzymywane z liści herbaty czarnej lub/i zielonej, związek ten obecny jest również w produkcie końcowym. Niemniej jednak, podczas fermentacji kofeina może podlegać przemianom przeprowadzonym przez bakterie kwasu octowego, bakterie kwasu mlekowego oraz drożdże. W wyniku działania mikroorganizmów początkowe wartości kofeiny mogą być znacznie niższe. Przykładowo, dla czarnej herbaty wartość kofeiny wynosi 20-30 mg/100 ml, zaś w kombuchy wartość kofeiny to około 10 mg/100 ml. Tak samo jak, poziom kofeiny w herbacie może różnić się w zależności od rodzaju herbaty, jej pochodzenia, sposobu przygotowania i czasu otrzymywania naparu, tak zawartość kofeiny w kombuchy może różnić się w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj herbaty użytej do jej przygotowania i długość procesu fermentacji. Ale czy to oznacza, że kombucha nie ma właściwości pobudzających? Otóż nie, kombucha wykazuje nieco słabsze właściwości pobudzające w porównaniu do kawy, ale dzięki temu organizm nie dostaje skokowego szoku. Częstą opinią ludzi spożywających kawę jest szybki spadek formy po jej wypiciu, co nie występuje w przypadku kombuchy – wielu konsumentów tego napoju uważa, że kombucha pobudza delikatniej, ale efekt odczuwany jest dłużej niż w przypadku kawy. Oprócz zawartości kofeiny, może to wynikać równie z obecności witamin B, których przedstawiciele odpowiedzialni są za metabolizm energetyczny – pomagają generować energię potrzebną do funkcjonowania organizmu.
Jeżeli zatem znudziła Ci się kawa, albo szukasz zdrowego substytutu lub odczuwasz niekorzystne skutki długotrwałego picia kawy sięgnij po kombuchę, która nie tylko delikatnie Cię pobudzi, ale również pozytywnie wpłynie na inne aspekty organizmu.