Wszyscy wiemy w jak szybkim tempie rośnie świadomość konsumentów na temat wpływu jedzenia na zdrowie. Coraz większa liczba ludzi skrupulatnie czyta etykiety produktów spożywczych, a zatem również napojów. Co za tym idzie przykładamy uwagę do zawartości kalorii oraz wartości odżywczych produktów, które wprowadzamy do naszej diety. Ale czym tak właściwie jest magiczna kaloria i czy ma coś wspólnego z wartościami odżywczymi?
Wartości odżywcze produktu spożywczego to nic innego, jak informacje dotyczące zawartości poszczególnych składników odżywczych w produkcie. Znajdziemy je właśnie na etykietach, zazwyczaj w postaci tabelki w przeliczeniu na 100 gramów lub 100 ml produktu. W zakres informacji umieszczanych na etykietach wchodzą:
Kalorie – wartość kaloryczna produktu informuje o ilości energii, jaką organizm może uzyskać z jej spożycia. Kalorie dostarczają energii potrzebnej do podtrzymania funkcji życiowych. Kalorie pochodzą z makroskładników, takich jak węglowodany, białko i tłuszcze. Co istotne, wartość kaloryczna danego produktu lub potrawy jest informacją istotną w kontekście planowania zdrowej diety i utrzymania właściwej masy ciała, ale nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wartości posiłków.
Białko – ogólnie ujmując białka są składnikami odżywczymi niezbędnymi do budowy komórek i tkanek w organizmie. Biorąc pod uwagę charakter kombuchy, produkt ten zawiera niewielkie ilości białek, które należą głównie do białek pochodzenia mikrobiologicznego.
Węglowodany – stanowią główne źródło energii dla organizmu. Do cukrów występujących w kombuchy należy sacharoza, jak również glukoza i fruktoza. W zależności od sposobu produkcji, proporcje pomiędzy poszczególnymi cukrami mogą być zróżnicowane. Co więcej, zawartość cukrów będzie wyższa w przypadku zastosowania dodatku soków owocowych np. soku jabłkowego. Należy jednak pamiętać, że naturalne soki NFC oprócz cukrów mają w swoim składzie cenne związki prozdrowotne – witaminy i polifenole – pozytywnie wpływające na zdrowie konsumentów.
Tłuszcze – składniki odżywczy dostarczające energii, niezbędne do wchłaniania wybranych witamin i produkcji hormonów. Ze względu na specyfikę produktu, składniki te nie występują w kombuchy.
Witaminy – składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak witamina C, witaminy z grupy B, witamina A, witamina D i inne. Podczas fermentacji kombuchy wybrane witaminy, takie jak witamina C i witaminy z grupy B są produkowane przez bakterie kwasu octowego, bakterie kwasu mlekowego oraz drożdże. Ich ilość zależy zarówno od szczepów mikroorganizmów, jakie zostały zastosowane do procesu fermentacji, warunków fermentacji, jak również długości fermentacji.
Minerały – pierwiastki chemiczne niezbędne do procesów metabolicznych w organizmie, takie jak wapń, potas, żelazo i inne. W kombuchy pochodzą głównie z liści herbaty stosowanej do otrzymania naparu, który podlegać będzie fermentacji. Zarówno magnez jak i wapń mogą być dostarczane do naparu z wodą użytą do fermentacji.
To właśnie na podstawie tych informacji możemy dokonywać wyważonych i świadomych wyborów żywieniowych, jak również monitorować spożycie poszczególnych składników odżywczych, a w rezultacie dostosowywać dietę do indywidualnych potrzeb. Dlatego niezmiernie ważne jest aby etykiety obejmowały nie tylko podstawowe informacje dotyczące zawartości cukrów, białka, tłuszczy, ale również takie informacje jak zawartość witamin oraz minerałów.