Jest nie tylko do picia. Możesz o tym nie wiedzieć ale nasza kombucha ma o wiele więcej ciekawych zastosowań. Na dowód tego przedstawiamy Ci poniżej 10 unikalnych sposobów jej wykorzystania. Wypróbuj wszystkie w celu przyswajania probiotyków nie tylko za pomocą diety. Każda osoba prowadząca zdrowy tryb życia, powinna poznać unikalne korzyści, jakie dla ciała niesie stosowanie kombuchy. A tych jest naprawdę sporo m.in. wspomaganie trawienia, zwiększanie odporności oraz długowieczność. Na tym jednak nie koniec.
Ten pobudzający i wspomagający zdrowie eliksir może być używany również do, powiedzmy, czyszczenia domu, ujędrniania skóry a także do pielęgnacji roślin. Jak się okazuje, kombucha jest niezwykle wszechstronna i może być stosowana na wiele różnych sposobów, często jako alternatywa dla mniej przyjaznych składników, których używamy w naszym codziennym życiu. Lato w pełni zatem warto się cieszyć słońcem, dobrą energią i próbować nowych rzeczy. Właśnie z myślą o tym, co nowe zespół kombucha by Laurent zaproponował sprawdzone, nieoczywiste sposoby na włączenie kombuchy do zdrowego stylu życia.
10 zaskakujących faktów:
Użyj jako toniku do twarzy
W pierwszej chwili może to brzmieć irracjonalnie ale kto raz spróbuje, ten szybko zmieni zdanie. Zdrowa skóra to nie tylko wewnętrzna pielęgnacja za pomocą diety. To również zewnętrzne zabiegi mające na celu rozwiązywanie wielu problemów skórnych takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema. I właśnie w tym kombucha może pomóc. Nakładanie niearomatyzowanej kombuchy miejscowo pomaga zrównoważyć poziom pH skóry, prowadząc do jaśniejszej, zdrowej cery.
Użyj jako płukanki do włosów
Moczenie włosów w kombucha stymuluje skórę głowy, zmniejszając produkcję łoju i wzmacniając cebulki włosów. Dzięki regularnym zabiegom włosy stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Aby wykonać taki zabieg, po prostu wymieszaj równe części Original Kombucha z wodą, wmasuj w skórę głowy i spłucz.
Wymieszaj letni cocktail
Wyśmienicie smakuje solo ale kombucha może stanowić również doskonałą bazę koktajlową i świetną alternatywą dla alkoholu. Zaproś znajomych na eliksir Ginger Lemon będący mieszanką świeżego imbiru, jagód, malin, gruszki i cytryny (dodanie ginu jest opcją bo ten orzeźwiający smak obroni się i bez alkoholu).
Użyj jako uniwersalnego środka czyszczącego
Zostało Ci w lodówce trochę kombuchy, która zaczyna już kwaśnieć? Nie wylewaj jej. Mimo, że pod kątem smaku nie nadaje się już do picia, kombucha nadal ma cenne właściwości. A konkretnie to działa jako wspaniała alternatywa dla ostrych lub toksycznych środków czyszczących. Wystarczy napełnić 1/4 standardowej butelki z rozpylaczem kombuchą i uzupełnić wodą. Możesz również dodać ulubione olejki eteryczne, takie jak drzewo herbaciane, olejek lawendowy lub eukaliptus. Ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz przyjemny aromat sprawią, że Twój dom wypełni się wyjątkowym zapachem.
Uzupełnij sałatkę winegretem kombuchaącego
Naturalny, cierpki smak kombuchy stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego octu. Szukasz prostego, zdrowego dressingu do letniej sałatki? Spróbuj wymieszać równe części kombuchy z oliwą z oliwek, odrobiną soku z cytryny, solą i pieprzem oraz ziołami do smaku. Twoje kubki smakowe i układ trawienny będą Ci naprawdę wdzięczne.
Dodaj do prania, aby pozbyć się przykrych zapachów
Z pewnością każdy w szafie ma takie ubrania, na których utrzymuje się nieprzyjemny zapach bez względu na to, ile razy zostały już uprane. Na szczęście tu z pomocą również nadchodzi kombucha. Kiedy już wrzucisz ubrania do pralki, dodaj 1/2 szklanki kombuchy do detergentu, którego używasz do prania. Jej obecność skutecznie zneutralizuje wszystkie brzydkie zapachy.
Namocz starożytne ziarna przez nochów
Moczenie starożytnych ziaren w kwaśnym podłożu pomaga zneutralizować antyskładniki odżywcze, takie jak kwas fitynowy, garbniki i lektyny, które hamują zdolność organizmu do pełnego wchłaniania składników odżywczych i zakłócają trawienie. Kombucha działa jako środek kwaśny, który skutecznie neutralizuje antyskładniki odżywcze, dzięki czemu ziarna są łatwiej trawione i bogate w składniki odżywcze. Aby się przygotować, wymieszaj 1 łyżeczkę kombuchy na 1 szklankę wody, całkowicie zanurz ziarna i namocz przez noc.
Spryskuj kombuchą swoje rośliny
Zamiast spryskiwać swój ogród potencjalnie szkodliwymi pestycydami, podlewaj je kombuchą, aby zrównoważyć pH i pozbyć się szkodników.
Zanurz się w wannie z kombuchą
Na koniec długiego dnia relaksująca kąpiel potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Jeżeli masz ochotę odprężyć się i jednocześnie zadbać o skórę swojego ciała, zamień tradycyjny płyn do kąpieli na odrobinę kombuchy, która pomaga zmiękczyć, nawilżyć i poprawić elastyczność skóry.
Płucz gardło, gdy czujesz ból
Oprócz wysokiego poziomu witaminy C, proces fermentacji kombuchy sprawia, że jest to świetny środek przeciwdrobnoustrojowy. Kiedy czujesz nadchodzące przeziębienie lub odczuwasz ból gardła, przepłucz gardło płukanką z kombuchy aby zabić wszelkie zarazki zapobiegając ich rozprzestrzenieniu.
Zrób lody
W gorące, letnie dni trudno o coś lepszego, niż orzeźwiający napój z lodem. Aby taki lód miał właściwości prozdrowotne, warto mu dodać nieco probiotyków dla zdrowia. W celu przygotowania właśnie takich kostek lodu pokrój kilka truskawek i malin a następnie podziel je równomiernie i poukładaj w foremkach na lód. Następnie wlej trochę kombuchy Laurent o smaku jagody acai (tak aby każda foremka była wypełniona w ¾). Następnie włóż całość do zamrażarki, odczekaj około 8 godzin (lub przez noc) i ciesz się zdrowym, smacznym dodatkiem do napojów.