Jest źródłem wielu witamin oraz antyoksydantów. Kombucha ma zatem cały szereg cennych właściwości. Jednak nawet to, co zdrowe, należy czasami spożywać w określonych ilościach. A zatem jak pić kombuchę aby odczuć pozytywne działanie żywych kultur bakterii? Jak przechowywać kombuche aby cieszyć się pełnią jej smaku?
To właśnie ze względu na swoje zbawienne właściwości popularność kombuchy w kraju nad Wisłą rośnie jak na drożdżach. Coraz większa uwagę zwracamy bowiem na to, co jemy oraz pijemy bo jakość naszej diety wpływa bezpośrednio na kondycję organizmu. Co więcej, dieta potrafi wpłynąć nie tylko na nasz wygląd, ale również samopoczucie psychiczne. Jego źródłem jest bowiem dobra kondycja jelit, określane przez naukę mianem „drugiego mózgu”. A jelita błyskawicznie reagują na jakość naszego pokarmu.
Jak przechowywać kombuche?
Kombucha to naturalny produkt bez dodatku konserwantów. To oznacza, że po otworzeniu należy ją przechowywać w lodówce. Niższa temperatura jest zalecana również ze względu na smak, bowiem kombucha smakuje najlepiej, kiedy jest schłodzona. Po otworzeniu należy kombuchę spożyć w przeciągu 2-3 dni, gdyż po tym czasie może się po prostu zepsuć. W końcu jej świeżość nie jest sztucznie podtrzymywana za pomocą chemicznych składników, co dla konsumenta jest kluczową zaletą.
Warto również pamiętać, że Kombucha jest naturalnie musująca. Brak obecności dwutlenku węgla wcale jednak nie oznacza, że należy bagatelizować sposób otwierania kombuchy. Potrząsanie butelką przed otwarciem może narobić sporego bałaganu dlatego jeżeli już doszło do takiej sytuacji, to warto butelkę odstawić i pozwolić się kombuchy „uspokoić”.
Jak często pić kombuche?
Jeżeli nie ma żadnych medycznych przeciwskazań, lub nietolerancji ze strony organizmu, kombuchę można pić codziennie. Warto jednak zachować umiar, jaki w przypadku kombuchy wynosi od 240 ml do 360 ml danego dnia. Fakt, to naturalny napój będący źródłem antyoksydantów, witamin oraz żywych kultur bakterii, ale też zawierający śladowe ilości alkoholu (do 0,5%) będącego naturalnym efektem fermentacji. Trudno zapobiec jego obecności dlatego osoby, które mają uczulenie na alkohol lub kobiety w ciąży, powinny mieć tą wiedzę z tyłu głowy. W piciu kombuchy umiar zalecany jest również z tego względu, że nadmierna ilość może skończyć się biegunką. Warto zatem obserwować reakcje swojego organizmu zwłaszcza, kiedy Kombucha zaczyna dopiero wkraczać do naszej diety.
Kiedy pić kombuche?
Kombucha, w zależności od smaku, powstaje na bazie zielonej lub czarnej herbaty. Obok właściwości zdrowotnych ma zatem także działanie pobudzające. Stanowi doskonały zamiennik kofeiny lub napojów energetycznych, które zawierają bardzo duże ilości cukru, tauryny oraz kofeiny. Sporo osób pije zatem kombuchę rano lub w ciągu dnia jako zamiennik słodkich napojów oraz kawy. Jej działanie jest jednocześnie bardzo bezpieczne ponieważ Kombucha nie działa w tak agresywny sposób, jak popularne energetyki, które podnoszą ciśnienie mocno i w bardzo krótkim czasie. Kieliszek naszej szampańskiej kombuchy to również doskonały zamiennik wina z tym, że im później, tym mniej powinno się kombuchy spożywać.
Jednym słowem Kombucha to doskonały dodatek w codziennej zdrowej diecie. Delikatnie pobudza, wspomaga przemianę materii, dostarcza cennych witamin. Jest również doskonałą, orzeźwiającą alternatywą dla słodzonych soków. Pamiętaj, aby pić ją schłodzoną i nie potrząsać przed otwarciem. Twoje zdrowie.