Mawiamy, że życie jest sumą doświadczeń. Warto zatem sięgać po to, co nowe, śmiało próbować tego, co nieznane. Zwłaszcza kiedy mowa o świecie tych kulinarnych doznań. A kombucha to złożony, ciekawy i nierzadko wręcz fascynujący smak. To suma wielu decyzji, specjalistycznej wiedzy i czasu, którego nie warto poganiać. Jaki smak ma Kombucha?
Co kraj to obyczaj. Może dlatego podróże z kulinarnym wątkiem w roli głównej bywają tak fascynujące. Bo lubimy stymulować zmysł węchu i smaku próbując nowych potraw czy też napojów. Kombucha to konkretnie podróż do dalekiej Azji. Wywodzi się bowiem z Chin a jej historia sięga aż starożytności. Od tamtej pory Kombucha przeszła długą drogę, bo ludzka ciekawość i ciągła chęć poszukiwania tego, co nowe, doprowadziła do stworzenia całego rynku kombuchy.
Jaki jest smak Kombucha? Po pierwsze składniki
Wbrew pozorom kluczowe dla smaku kombuchy nie są wyłącznie składniki, chociaż te w dużym stopniu definiują efekt końcowy. Warto jednak wiedzieć, że jedna butelka drugiej butelce nierówna. Nasza Kombucha z dodatkiem naturalnego aromatu kwiatu pomarańczy ma zatem zdecydowanie bardziej orzeźwiający smak, niż ta z dodatkiem naturalnego aromatu lawendy i rozmarynku. Z kolei nasza Kombucha fermentowana na płatkach dębu jest bardziej wytrawna i stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich, którzy poszukują smaków zrównoważonych, będących niczym wino, dopełnieniem m.in. mięsnych dań. Kombucha na bazie ziół, będzie bardziej lekka i świeża jeżeli wybierzemy tą z werbeną cytrynowa. Z kolei na bardziej wyczuwalna słodycz można liczyć sięgając po nasz smak bazujący na kwiatach hibiskusa.
Jak smakuje Kombucha? Po drugie czas
Kombucha, podobnie jak wino, lubi mieć dla siebie czas. A zatem smak kombuchy zależy również od tego, ile jej go damy. Czas to niezbędny element zarówno dla grzybka herbacianego scoby (aby w pełni nabrał swoich prozdrowotnych właściwości), jak również dla smaku i aromatu kombuchy (aby prawidłowo przebiegł cały proces fermentacji). Tylko dzięki temu można otrzymać wielowymiarowy, złożony i po prostu ciekawy smak. W zależności od rodzaju grzybka wykorzystanego do produkcji, Kombucha może bardziej się skłaniać smakiem w kierunku piwa lub zdecydowanie iść w kwasowość.
Jak smakuje Kombucha? Po trzecie warunki jej wytwarzania
Myli się ten, kto sądzi, że Kombucha to prostu kolejny napój, który podbija rynek. To przede wszystkim napój posiadający szereg właściwości prozdrowotnych. Niezależnie od tego, czy mówimy o bardziej słodkiej, orzeźwiającej, wytrwanej czy kwaskowatej kombuchy, każdy smak wymaga odpowiednich warunków, aby uzyskał swoja dojrzałość. Kombucha smakuje zatem najlepiej, kiedy podczas jej produkcji jest utrzymana odpowiednia temperatura i wilgotność. W przeciwnym wypadku smak kombuchy będzie zbyt octowy, lub zbyt kwaśny. A wtedy przygoda z kombuchą zdecydowanie zniechęci do próbowania kolejnych smaków, niż zachęci do wprowadzenia jej na stałe do swojej diety. A zdecydowanie warto to rozważyć. Bo jest zdrowa, orzeźwiająca, pobudzająca. Bo dzięki temu, że jest naturalnie musująca, kombucha smakuje jak naturalne wino, jak wiosenne orzeźwienie, jak coś, czego jeszcze na rynku nie było.